Warto być człowiekiem

NIC NIE JEST DANE RAZ NA ZAWSZE

Pieniądze, sława wszystko przemija. Zobaczcie, ludzie sukcesu, władcy wydawało się bardzo silnych państw Afryki Północnej i Półwyspu Arabskiego mają potężne problemy. Jedno jest pewne, że już nic w krajach arabskich nie będzie tak samo jak do tej pory. Rozwścieczone tłumy zaczynają wystawiać rachunki za rządzenie.

Kolejny przykład ogromnego życiowego sukcesu, który został gwałtownie przerwany , to śmierć metropolity lubelskiego. Wysoka pozycja zawodowa, liczne znajomości wśród ludzi znaczących, wpływowych, sława, popularność w mediach.

Wydaje mi się, że ważne jest aby żyć i pracować tak, by budować, a nie niszczyć, siać spustoszenie. Olbrzymia nierówność, brak żywności to między innymi problemy, które przyczyniły się do desperackich zachowań ludzi, którzy gotowi są poświęcić swoje życie, by przemienić życie kraju. Fala protestów w krajach arabskich powinna trochę otrzeźwić rządzących. Przedstawiciele polskich władz powinni również spróbować stanąć przed lustrem, spróbować zrobić rachunek sumienia i spojrzeć sobie w oczy. Myślę, że przedstawiciele elit politycznych powinni szczególnie często zadawać sobie pytanie – czy są ludźmi wobec innych? Czy, gdy jak przyjdzie już kres ich ziemskiej władzy pozostaną po nich owoce ich pracy, dobre wspomnienie, czy chaos?

Arcybiskup Życiński był postacią bardzo wyrazistą w życiu publicznym. Można się było z nim zgadzać lub nie. Ale myślę, że warto zwrócić uwagę na jego aktywność, zaangażowaną postawę, której tak bardzo brakuje w polskim życiu publicznym. Myślę, że arcybiskup po sobie zostawił taki wzór do naśladowania, iż trzeba brać sprawy w swoje ręce, trzeba ciężko pracować, być aktywnym w życiu publicznym, propagować idee, które uważa się za słuszne, a nie obrażać się na innych, że usiłują wprowadzać swoje pomysły.  Bierni, lękliwi nie mają na nic wpływu.

Każdy z nas, nie ważne czym się zajmuje powinien myśleć nie tylko o sobie i swoich sprawach. Przy podejmowaniu decyzji, wyborów myślę, że warto analizować również jaki wpływ nasze działania będą miały na życie innych. Bo przecież nic nie jest dane raz na zawsze, warto być człowiekiem, który myśli nie tylko o sobie, któremu nie jest wszystko jedno, który czuje się odpowiedzialny nie tylko za siebie.

BB

Ten wpis został opublikowany w kategorii wszystkie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.