Wielka miłość

„WIELKA MIŁOŚĆ, NIE WYBIERA,
CZY JEJ CHCEMY, NIE PYTA NAS WCALE” Bogdan Olewicz

Gdy podejmuję bardzo trudne wyzwania, a szczególnie wtedy gdy zaczyna do mnie docierać, jak trudnego zadania się podejmuję i zaczynam wpadać w panikę, to robię swoje i zaczynam jednocześnie uciekać od codzienności, od realnego świata w coś, co daje mi ogromną siłę. Uwielbiam słuchać muzyki i piosenek między innymi Seweryna Krajewskiego.

Świat uczuć i myśli w którym są bardzo ważni, bardzo realni ludzie, o czym przypomina muzyka i słowa piosenek, często są ważniejsze niż wszystkie bogactwa tego świata. Co tam problemy dnia codziennego? Świat wielkiej polityki, dużych pieniędzy, też są bez znaczenia, gdy obok ciebie jest ktoś wyjątkowo ważny. Nie wszystko to, co się dzieje w nas i wokół nas, jesteśmy w stanie zrozumieć czy opisać. Nie jesteśmy również w stanie nad wszystkim zapanować. I bardzo dobrze

W pogoni za pieniędzmi, sławą, modą, bo jak nie ten, to tamten, mam wrażenie, że wiele osób traci to, co jest najważniejsze, co jest mocnym fundamentem, daje ogromną siłę, normalnie uskrzydla, pozwala cieszyć się życiem i działać.
„Wielka miłość, wielka siła,
Zostajemy jej wierni na zawsze”.

Wieka miłość, wielka siła oczywiście nie tylko ta między kobietą i mężczyzną. Choć ta jest oczywiście bardzo ważna. Zaczaruje cię taki nie wiadomo kiedy oraz gdzie, tak zupełnie niepostrzeżenie i jest już po tobie. Być może nawet po latach zdasz sobie sprawę, że ta druga osoba jest dla ciebie jak narkotyk, ale na uzależnienie nie ma siły. Tkwisz w tym po uszy i czujesz się z tym bardzo dobrze. Nikt i nic nie jest w stanie pokonać tego niesamowitego uzależnienia.

Szczególne emocje, szczególna siła tkwią również w innych układach niż między kobietą i mężczyzną. Bardzo ważne są takie szczególne relacje w rodzinie. Bardzo dobrze jest, gdy ludzie potrafią je pielęgnować i czerpać z nich siłę, by się nią dalej dzielić.

Pochodzę z takiej bardzo tradycyjnej polskiej rodziny, gdzie byli rodzice i dziadkowie. Babcie odeszły dość wcześnie, szczególnie jedna o wiele za wcześnie. Ale nawet pamięć o tych co odeszli na zawsze, była obecna, była czymś ważnym, dodawała siły. A dziadkowie oczywiście uchylili by nawet nieba wnuczce. Podobnie zresztą było z rodzicami. Nigdy nie zdawałam sobie sprawy, że jak odejdzie na zawsze mój tato, będzie mi go aż tak bardzo brakowało, że mama i siostra również tak bardzo mocno będą tęskniły.

Z takich bardzo stabilnych, niesamowitych relacji, ludzie mogą czerpać ogromne, niewyobrażalne siły. Ja wręcz zostałam ukształtowana poprzez czerpanie ogromnej siły z kontaktów z bardzo bliskimi mi ludźmi, z dorobku kultury nie koniecznie tej aktualnie modnej i z otaczającego środowiska, z przyrody.

Zaskoczyłam samą siebie

Mam przekonanie, że ludzie żyją pełnią życia nie tylko wtedy, gdy dużo mają, a przede wszystkim wtedy, gdy potrafią budować dobre stosunki z ludźmi im bliskimi, gdy potrafią czerpać z otoczenia i oddawać pozytywną energię oraz ogromne siły.

Barbara Berecka

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kultura i historia, Ludzie, wszystkie, Życie społeczne i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.