Zapraszam do przenoszenia ognia i dmuchania

Witam wszystkich czytelników.
Dzisiaj ogarnęła mnie jakaś wyjątkowa trema. Nie bardzo wiem od czego zacząć. Ponoć najlepiej rozpoczynać od początku. Wątków będzie kilka, nie wiem od którego początku zacząć.
Może zacznę od iskry, czyli ognia.
Będziemy pisali o aktywizacji społecznej dorosłych, dzieci i młodzieży. Uda nam się wiele osiągnąć, jeżeli pomożecie nam iskrę przenosić w różne miejsca, będziecie z nami dmuchać, aż powstanie ogromny pożar pozytywnej przemiany myślenia i sposobu działania w sferze publicznej.
Mam nadzieję, że w wyniku naszego działania i nam podobnych, np. prawo będzie, prawo znaczyć.

Strona jest moim autorskim pomysłem.
Tak bardzo dużo mówi się ostatnio o potrzebie zmian w Polsce. Liczne badania potwierdzają, że Polacy wyróżniają się wyjątkową zaradnością, gdy zajmują się swoimi indywidualnymi sprawami. Naukowcy jednocześnie zauważają, że Polska ma problem – mamy bardzo niski potencjał społeczny, to znaczy, iż tylko bardzo mała liczba ludzi interesuje się i angażuje w życie społeczno – polityczne.

Problem małego zaangażowania ludzi w rozwiązywanie spraw dotyczących większych grup ludzi, społeczności lokalnych, oraz całego kraju jest tym dotkliwszy, że przed Polską ogrom problemów do rozwiązania.
Mamy duże bezrobocie. Dochody pracujących często są kilka razy niższe niż w krajach sąsiednich. Pracujący legalnie są nadmiernie obciążeni podatkami i innymi daninami na rzecz państwa. Uczciwa praca w Polsce pozwala często żyć jedynie na bardzo skromnym poziomie. Potężna dziura budżetowa, rozrośnięte do granic absurdu, często niewydolne  struktury państwa, liczne przywileje dla wybranych grup ludzi na które łożą wszyscy podatnicy, fatalny stan dróg, zbiurokratyzowana oświata, brak wśród dużej części funkcjonariuszy publicznych szacunku do obywateli i prawa. Można jeszcze tak długo wymieniać sfery naszego życia, gdzie niezbędne są zmiany.

Potężnych zmian jakie są przed Polską, nie jest w stanie dokonać taka czy inna partia, wybrani pojedynczy przedstawiciele. By osiągnąć sukces potrzeba aktywnego udziału w życiu społeczno – politycznym znacznej grupy obywateli. Tych, którym nie jest wszystko jedno, powinno być jak najwięcej. Nikt niczego za nas nie załatwi! Musimy aktywnie uczestniczyć w życiu społeczno – politycznym. Musimy rządzącym patrzyć na ręce. Tak wiele ostatnio mówi się o potrzebie zmiany sposobu prowadzenia debaty publicznej. Nie może jednak tak być, jak w ostatnich dniach, że brak jest debaty. Politycy nie mają nam nic do zaoferowania? Żal i pamięć o tych, którzy odeszli nie może przysłaniać potrzeb nas żyjących. Życie toczy się dalej.

Powstanie strony ”Iskra” jest odpowiedzią na potrzeby rynku w zakresie życia społeczno – politycznego, gospodarczego. Bo jeżeli debatę prowadzić inaczej – to jak? W jakim kierunku powinny iść zmiany w sposobie rządzenia krajem?
Fundamentalne pytania, które będą pojawić się w trakcie rozmów, powinny dotyczyć sposobu wychowania i kształcenia młodego pokolenia, ustawicznego dokształcania się osób dorosłych, aktywizacji zawodowej ludzi w różnym wieku.
Większość pieniędzy powinna zostawać w kieszeniach osób, które wypracowały dochód.

Strona adresowana jest do wszystkich osób zainteresowanych sprawami wspólnymi.
Mam nadzieję, że uda nam się prowadzić dyskusję wśród osób w różnym wieku, różnych zawodów i jeszcze lub już niepracujących. Na stronie planujemy dużo miejsca poświęcić oświacie. Mam nadzieję, że sprawy wychowania, kształcenia młodego pokolenia, mogą połączyć zarówno samych zainteresowanych, czyli dzieci i młodzież, oraz ich opiekunów, rodziców, dziadków, członków społeczności lokalnych, obywateli kraju. Na stronie będziemy publikować materiały do przemyśleń dla nauczycieli – wychowawców. Myślę, że propozycje powinny być interesujące również dla rodziców, czy innych osób dorosłych.

Bardzo zależy mi na rzeczowym i jednocześnie prostym przekazie, merytorycznej wymianie poglądów.

Bardzo będę wdzięczna za wszystkie uwagi, nawet bardzo krytyczne. Bez informacji zwrotnej trudno zmieniać się, korygować swój punkt widzenia. Komentarze będą pojawiać się po weryfikacji przez nas. Mam nadzieję, że będziecie w tej kwestii cierpliwi i wyrozumiali. Do dyspozycji będzie oczywiście poczta elektroniczna. Obecnie strona z punktu widzenia technicznego jest w fazie testowania.

Zaczynamy  od artykułów na tematy dotyczące funkcjonowania państwa. Mam nadzieję, że uda mi  się przybliżyć troszkę wiedzy przydatnej każdemu obywatelowi. Postaram się pisać zrozumiałym,  prostym językiem na temat struktur państwa polskiego, samorządności, demokracji…

Drugi cykl tematów, który będzie systematycznie pojawił się na stronie – to zagadnienia z teorii wychowania. Nie przypadkiem w zapowiedzi napisałam – wychowania i kształcenia, czy nauczyciel – wychowawca.  Strona o nazwie ”Iskra” będzie miejscem, gdzie będziemy systematycznie podkreślać ogromny wpływ wychowania, dobrego przykładu  w kształtowaniu młodego pokolenia. Zaczniemy od publikacji mojej pracy z przed kilku lat. Zajmiemy się również tematyką poświęconą mocno niedocenianej i ograniczanej w szkołach godzinie wychowawczej.

Kiedyś na szkoleniu dla trenerów usłyszałam, że nie ma złych grup, są tylko źli trenerzy.  Ilekroć staję przed grupą, pamiętam o tym. Taka wiedza, świadomość – podnoszą mi poprzeczkę, szukam rozwiązań, które trafią do ludzi – zaintrygują, zainteresują.

Godziny wychowawcze w szkole z wychowania obywatelskiego, to jest mój ulubiony temat, mam sprawdzone w praktyce propozycje rozwiązań, które również pojawią się na stronie, mam nadzieję, że uda mi się temat podjąć jeszcze przed nowym rokiem szkolnym.

Bardzo chętnie wygospodaruję miejsce na stronie dla rozwiązywanie problemów zgłaszanych przez młodzież z zakresu samorządności  w szkole. Liczę na wsparcie ze strony rodziców i kadr pedagogicznych  w zainteresowaniu młodzieży tematyką.

Bardzo proszę o zamieszczanie w ramach komentarzy, krótkich opisów na temat przebiegu godzin wychowawczych w szkołach. Wiadomo, że lekcję odbywają się gdzieś w Polsce i tyle danych personalnych nam wystarczy. Interesuje mnie sam przebieg zajęć, tematyka i wiek uczniów, którzy biorą udział w zajęciach. Naszym zamiarem nie jest wskazywanie błędów, piętnowanie lecz pokazywanie jak jest, a następnie wskazywanie jak być może.

Decyzję o utworzeniu strony podjęłam po licznych konsultacjach z najbliższymi. Postanowiliśmy, że w ramach legalnie już prowadzonej działalności, z dotychczasowym bagażem doświadczeń i umiejętności jesteśmy w stanie za przysłowiową złotówkę rozpocząć realizację pomysłu. Uważamy, że podobnie jak w naszym przypadku w Polsce mamy dużo zasobów z których musimy chcieć tylko skorzystać. Wymyśliłam dwie nazwy. Młodzież nas oczywiście przegłosowała. A tak na marginesie dla nich ”Iskra”, to ukochany zwierzak, dostarczający dużo radości i wzmacniający poczucie bezpieczeństwa.
Hasło przewodnie wymyślił mój mąż. Pozostał problem czy podpisujemy materiały swoimi danymi, czy pseudonimami. Myślę, że macie prawo wiedzieć,  kto jest właścicielem strony.

Najważniejsze są sprawy, istotne jest również, kto się wypowiada. Ja nazywam się Barbara Berecka, od kilku lat prowadzę działalność gospodarczą. Jestem magistrem pedagogiki, ukończyłam również studium wychowania fizycznego, studium ochrony środowiska, kurs gimnastyki korekcyjno – kompensacyjnej, mam licencję do wykonywania zawodu agenta ubezpieczeniowego, brałam udział w szkoleniach dla trenerów. Przez kilka lat pracowałam w szkole podstawowej. Prowadziłam różnego typu zajęcia. Wychowanie fizyczne, gimnastyka korekcyjno – kompensacyjna, zajęcia świetlicowe. Byłam opiekunem szkolnego klubu sportowego, samorządu uczniowskiego. W ramach działalności gospodarczej szkoliłam kandydatów na agentów ubezpieczeniowych, agentów ubezpieczeniowych oraz akwizytorów funduszu emerytalnego.

Dla osób zainteresowanych  szkoleniami z zakresu sprzedaży, organizowania się, publicznego wypowiadania się –  mamy przygotowane bardzo interesujące szkolenia. Uważam, że politycy powinni inwestować w siebie, szkolić się, nie u speców od wizerunku, lecz zdobywać umiejętności przydatne w trakcie pełnionych funkcji.  Mam wrażenie, że wielu polityków nie potrafi organizować sobie pracy, ludzie pełniący funkcje publicznie nie potrafią odróżniać spraw bardzo ważnych od nieistotnych.

Kilka lat temu kolega otrzymał propozycję bycia kierownikiem zespołu agentów. Mój znajomy uznał, że on się kompletnie do tego nie nadaje, stwierdził, że ja jestem wręcz idealnym kandydatem i pozwolił sobie przekazać mój numer telefonu osobom prowadzącym rekrutację. Wyobraźcie sobie, jak ubawił się dwudziestokilkuletni pracownik biura sprzedaży, gdy na pytanie – czy mam doświadczenie w pracy z ludźmi, usłyszał odpowiedź, że tak – przez kilka lat pracowałam w szkole. Rekrutujący śmiał się do łez, że agenci są jak dzieci.
Ten sam młody człowiek po kilku miesiącach, gdy mój zespół sprzedał największą ilość polis w kraju –  zapytał – mam nadzieję, że pani mi wybaczyła niestosowne zachowanie w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Agenci są jak dzieci i to nie jest wcale śmieszne. Wiecie, co mi się przypomina w takich sytuacjach? – Nie pamiętam, kto to powiedział, że gospodarka potrzebuje młodych rąk i siwych głów. Uważam, że nie można przeceniać wartości samego wykształcenia. Ogromnej mocy wykształcenie nabiera w zestawieniu z doświadczeniem w pracy i życiu. Ja przez większość swojego dorosłego życia pracowałam. Jestem jednocześnie bardzo konserwatywna, dzieci, ten sam facet od lat.

Siedzę przed komputerem w Lublinie, nie tylko najbardziej znany posła regionu ma ostatnio mało odwagi w autoprezentacji. Nie jestem przesadnie skromna, a nawet mam chwile, że bywam arogancka, bezczelna i pyskata. Żeby tak publicznie pisać o sobie?  Jak dobrze, że autoprezentację mam już za sobą.

Gorąco zapraszam do lektury i dyskusji.

Barbara Berecka

bereccy.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii wszystkie, Życie społeczne i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

7 odpowiedzi na „Zapraszam do przenoszenia ognia i dmuchania

  1. magdalena pisze:

    pomysł a szczególie jego realizacja to strzał w dziesiątke.Tak się jakoś utarło, że rozmowy o polityce są męczące i towarzysko niemile widziane. szczególnie przyznawanie sie do sympatii do jakieś partii dyskredytuje człowieka. A przecież świadomośc polityczna jet wykladnią poziomu intelektualnego, poczucia patriotyzmu i przynależności do własnego narodu.Jak można powozić koniem nie wiedząc dokąd chcemy jechac?. Jestem starym człowiekiem i wiem napewno, iż kochając Ojczyznę to trzeba stale o nią walczyć.Mówić trzeba odważnie, ale i rozważnie..w histori naszego narodu szukajmy godnych przykladów Znajomosc histori kształci rozum i serce więc uczmy nasze dzieci tej miłości do Ojczyzny i jej historii.

  2. nikt pisze:

    Pomysł ciekawy

Możliwość komentowania jest wyłączona.