Korzystajmy z naszych konstytucyjnych praw

Mam takie przekonanie, że bardzo wielu obywateli nie ma świadomości – jak ważną ustawą jest Konstytucja. Zgodnie z ustawą zasadniczą art. 8. ”1. Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej.   2. Przepisy Konstytucji stosuje się bezpośrednio, chyba że Konstytucja stanowi inaczej.”

Gdyby uważnie przejrzeć różne przepisy, które powinny być zgodne z Konstytucją, pewnie okazało by się, iż w Polsce jest mnóstwo prawa, które nie jest zgodne z ustawą zasadniczą. Uważam, że jest to jeden z najpoważniejszych problemów Polski. Prawo, które nie jest zgodne z Konstytucją powinno zostać uchylone. Mam przekonanie, iż ustawodawcy przed uchwalaniem jakiejkolwiek ustawy, powinni najpierw zastanowić się, czy rozwiązania przyjęte w Konstytucji nie są wystarczające. Nadmiar różnego rodzaju regulacji powoduje chaos, bałagan prawny, narusza prawa obywateli gwarantowane przez Konstytucję.

Uprawnienia do orzekania zgodności z Konstytucją  między innymi ustaw, umów międzynarodowych ma Trybunał Konstytucyjny, który ma również uprawnienia do rozstrzygania sporów kompetencyjnych pomiędzy centralnymi organami państwa. Nie wiem, czy pamiętacie taki spór w sprawie kierowania polityką zagraniczną między rządem i prezydentem? Sprawa była analizowana kilka miesięcy temu przez Trybunał Konstytucyjny. Zgodnie z art. 79 konstytucji- ”Każdy, czyje konstytucyjne wolności lub prawa zostały naruszone, ma prawo, na zasadach określonych w ustawie, wnieść skargę do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zgodności z Konstytucją ustawy lub innego aktu normatywnego, na podstawie którego sąd lub organ administracji publicznej orzekł ostatecznie o jego wolnościach lub prawach albo o jego obowiązkach określonych w Konstytucji.”

Zgodnie z art. 45 Konstytucji – ” 1. Każdy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd.” Z zacytowanych zaledwie kilku przepisów ustawy zasadniczej widać, że w Konstytucji są zawarte korzystne dla obywateli przepisy.  Pierwsza bardzo ważna sprawa, to prawo nie może być tworzone w sposób dowolny. Przepisy muszą być zgodne z konstytucją. Druga fundamentalna sprawa, to gwarancja obrony swoich praw przed sądami i Trybunałem Konstytucyjnym.

Dla przekonania tych, którzy  jeszcze wątpią w moc prawa  zawartego w Konstytucji, istotnych dla funkcjonowania obywateli, zwrócę uwagę na bardzo ważny art. 32. ”Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. 2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.” Piękne prawo, które bardzo mało wspólnego ma z rzeczywistością.  Wiecie dlaczego w szkołach, np. nie analizuje się z dziećmi i młodzieżą Konstytucji? Po co władzy świadomy obywatel?  Ktoś może powiedzieć – bredzisz pani, tematyka jest bardzo trudna. Młodzież tego nie zrozumie. Ja zaś pytam – próbujecie?  Czy władze oświatowe są zainteresowane propagowaniem wiedzy na temat życia społecznego?

Z mojego doświadczenia życiowego wynika, że Konstytucję często słabo znają parlamentarzyści, część prawników. Nikt nie dba o szkolenie nauczycieli w zakresie znajomości Konstytucji. Nie każdy ma takie zainteresowania, jak pisząca te słowa. Nie każdego pasjonuje temat świadomego uczestnictwa obywateli w życiu społeczności lokalnej i kraju. Ja czytałam różne publikacje na temat demokratyzacji życia i w ramach zajęć z młodzieżą, gdzie miałam możliwość tworzenia autorskiego programu działania, swobodę przy ustalaniu tematów poszczególnych zajęć podejmowałam czynności na rzecz zainteresowania uczniów tematyką. Nie spotkałam grupy, która nie dała się wciągnąć do rozmów, dyskusji. Najlepszym źródłem moich informacji na temat bieżących wydarzeń społeczno – politycznych byli uczniowie.  Mam przekonanie, że młodzież czuła moc, jaką daje znajomość swoich praw, wiedza na temat otaczającego nas środowiska.

My dorośli również powinniśmy zadbać o poszerzanie swojej wiedzy na temat naszych praw, musimy wymagać od funkcjonariuszy publicznych przestrzegania ustalonych zasad. Musimy wprowadzić zwyczaj, modę na przestrzeganie prawa.

W Polsce notorycznie łamany jest artykuł 7 Konstytucji. ” Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa.” Krążą jakieś mity, że to co nie jest zabronione jest dozwolone. Tak, tylko nie dotyczy to funkcjonariuszy publicznych, którzy zgodnie z Konstytucją artykuł 7 mogą działać jedynie na podstawie i w granicach prawa. Następny mit, to wykraczający już po za ramy Konstytucji, że nieznajomość prawa szkodzi. Znowu tak, ale z wyjątkiem postępowań prowadzonych przez instytucje państwowe. Kodeks postępowania administracyjnego wyraźnie rozstrzyga, że organy administracji publicznej są obowiązane do należytego i wyczerpującego informowania stron o okolicznościach faktycznych i prawnych, które mogą mieć wpływ na ustalenie ich praw i obowiązków będących przedmiotem postępowania administracyjnego (art. 9 k.p.a.). W postępowaniach prowadzonych przez policję, sądy również istnieje obowiązek pouczenia obywatela.

Aktualnie obowiązująca Konstytucja ma na pewno słabe punkty, wymagające korekty, zmian. Mam przekonanie, że nie w słabym prawie jest największy problem. Bardzo wielu obywateli nie zna swoich praw, nie korzysta z nich. Uważam, że bardzo wielu  funkcjonariuszy publicznych nie zna  Konstytucji.

Zapraszamy do przenoszenia ognia i dmuchania

Dramatyczna sytuacja jest wręcz w zakresie szacunku do ustalonych zasad.  Polscy funkcjonariusze publiczni, np. urzędnicy, sędziowie nie dbają o podnoszenie kultury prawnej. Standardem wręcz jest ignorowanie prawa przez ludzi reprezentujących różne organy państwa. Niska świadomość społeczna, brak edukacji obywatelskiej  utrwalają  istniejący stan rzeczy.

BB

Ten wpis został opublikowany w kategorii wszystkie, Życie społeczne i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

7 odpowiedzi na „Korzystajmy z naszych konstytucyjnych praw

 1. oferty pracy w domu pisze:

  notka jest fantastyczna, bardzo dziekuje za takie naswietlenie tematu. Wiele rzeczy mnie w niej zadziwilo, ale zawsze dobrze jest nauczyc sie czegos nowego. Bede tu wpadac, jak to sie mowi, na bank.

 2. dziejek 1942 pisze:

  W 100% zgadzam się z Panią. I prawdą jest, że tak być nie musi. Ale my tylko wiemy, że być nie musi,i na tym się kończy. Łatwiej napisać blog-a,jak wziąć się do radykalnych zmian,bo jedynie takie mogą coś w Polsce zmienić. Wszystkie przytaczane przez Panią przykłady okradania nas,to my znamy. Najgorsze jest, to,że
  większość nas to aprobuje,zgadza się na to,i wiecznie wybiera tych samych ciemiężców. Tu jest problem, bo samym narzekaniem jeszcze nikt nic nie zdziałał.
  I śmiem twierdzić, że długo będziemy „dojrzewać” zanim „spadniemy”.
  Bardzo serdecznie Panią pozdrawiam. Przyjemnie mi się z Panią rozmawia.

  • iskra pisze:

   Witam!
   Mnie jest również miło wymieniać poglądy.

   Każda zmiana następowała po jakiejś inspiracji, sygnałach teoretycznych.
   Pisanie blogów ma ogromny sens pod warunkiem, że to nie będzie odbywało się na zasadzie: każdy sobie rzepkę skrobie.

   Zapraszam do lektury pierwszego artykułu materiału w Iskra1.pl. Proszę zwrócić uwagę na zawartą tam propozycję. Zresztą
   sam tytuł już wiele mówi ”Zróbmy kampanię społeczną”.

   Zapraszam do dyskusji w Iskra1.pl, gromadzenia się wokół strony Iskra1.pl. Proszę opisywać swoje uwagi, problemy.
   Spróbujmy mówić jako grupa, a nie tylko pojedynczy blogerzy. W sieci jest ogromna siła, którą trzeba wykorzystać.

   Pozdrawiam,

  • Honney pisze:

   This is an article that makes you think “never thought of that!”

 3. dziejek 1942 pisze:

  Czytam te wszystkie wypowiedzi i widzę,że prawo(konstytucja)znane jest nielicznym, a w zasadzie tylko tym, którzy mogą sobie tylko podyskutować na ten temat.
  Piszecie Państwo o „mitach”, które krążą w naszym społeczeństwie. Otóż: gdyby prawo było należycie przestrzegane, nie byłoby MITÓW. Nie byłoby błędnych interpretacji jakichś urzędniczynów, którzy nadęci siedzą po drugiej stronie biurka. Nie byłoby
  również i tych urzędniczynów, gdyby organa ścigania,były jednakowo restrykcyjne dla wszystkich,a nie tylko, dla przysłowiowej babci z pietruszką.Nie byłoby Polsatów, które w zgodzie z prawem OKRADAJĄ swych abonentów. Nie byłoby posłów kradnących benzynę na stacjach, nie byłoby…. Ludzie nie opuszczaliby kraju ZA CHLEBEM.
  Nie mordowano by swoich (w desperacji)rodzin. Wiele by tych -nie byłoby-można jeszcze dopisać,ale?

  Czy ktoś to czyta? Czy kogoś to obchodzi? Czy ci którzy biorą pieniądze za ochronę obywateli widzą jaką krzywdę nam wyrządzają?

  A my?! No cóż siedzimy cicho jak myszki. Czekamy jak baranki,które są prowadzone na rzeź.
  I niech nikt mi nie mówi, że: PATRIOTYZM, OJCZYZNA, DEMOKRACJA.
  Są to w naszym państwie slogany wymyślone na użytek WŁADCÓW. Nie wierzę w żadną pomoc obywatelską. W moim przypadku już wiele razy o nią prosiłem. Zostało mi jedynie czytanie komentarzy, o tymże PATRIOTYŹMIE….

  • iskra pisze:

   Witam!
   Bardzo dziękuje za komentarz.
   Patriotyzm, Ojczyzna, demokracja zostały sprowadzone do poziomu nic nie znaczących sloganów.
   Ale tak wcale być nie musi.
   Nie wszyscy siedzą cicho, choćby blogerzy próbują zmieniać świadomość, przeciwstawiają się manipulacji i propagandzie.

   Zdaję sobie sprawę, ludzie reprezentujący państwo mają nas daleko z tyłu, że wiele osób zostało przez struktury państwa skrzywdzone.
   Samowola, okradanie zwykłych ludzi, to też niestety w Polsce standard. Ale znowu tak wcale być nie musi.

   Musi być jakiś sposób na przełamywanie obojętności. Trzeba organizować się, tworzyć faktycznie struktury samopomocowe.

   Wiem jak jest. W listopadzie zaproponowaliśmy przeprowadzenie kampanii społecznej, informacyjnej i aktywizującej jednocześnie.
   Cisza wyczekiwanie. Ludzie muszą zwyczajnie do pewnych działań dojrzeć.

   Pozdrawiam,

 4. Rock pisze:

  That’s really thiknnig out of the box. Thanks!

Możliwość komentowania jest wyłączona.